Americká burza Comex včera zažila akútny nedostatok 100 uncových zlatých ingotov. Rozdiel ceny unce zlata medzi futuritami obchodovanými na burze v New Yorku a Londýne, ktorý sa zvyčajne pohybuje v jednotkách dolárov, dosiahol až 70 dolárov (4 %). Niektoré banky obchodujúce zlato neboli schopné dostáť záväzku dodať fyzický produkt na existujúcich futuritách. Požiadali preto spoločnosť CME Group Inc spravujúcu burzu  Comex o zmenu pravidiel a možnosť vysporiadať obchody v New Yorku aj v 400 uncových ingotoch The London Bullion Market Association (LBMA) certifikovaných pre Londýnsku burzu.

Nedostatok zlata
Tagy:    

2 názory na “Nedostatok zlata

 • 25/03/2020 o 11:39
  Permalink

  Čo to znamená pre bežného smrteľníka
  vznik takého nového 400 oz ingotu (LBMA)?
  Bude to ovplyvňovať cenu zlata ?
  Ďakujem veľmi pekne za odpovede.

  Odpovedať
  • 22/08/2020 o 20:38
   Permalink

   Ja som to pochopil tak, ze za „eligible gold“ zlato vhodne pre vysporiadanie futurit v Comex sa uz povazuju aj tehly z LBMA.
   Kontrakty v Comex su denominovane v 100 uncovych jednotkach a teda ked majitel takeho kontraktu ziada o jeho plnenie, mal by dostat 100 uncovu tehlu. Podla zmenenych pravidiel moze dostat namiesto styroch tehal vhodnych pre Comex jednu 400 uncovu tehlu certifikovanu pre LBMA. Comex proste rozsiril zoznam akceptovanych zlatych tehal (okrem LBMA sa za prijatelne povazuju aj 1 kg tehly od certifikovanych vyrobcov).
   Asi viac drzitelov futurit ziadalo o plnenie zmluvy fyzickym zlatom a sposobili jeho nedostatok v skladoch komoditnej burzy. Drviva vacsina zlata sa obchoduje len v papierovej forme a ucastnici trhu jednoducho stavkuju na jeho buducu cenu. Aby sa Comex vyhol reputacnemu problemu a dodal fyzicke zlato, pouzije to, co vie zohnat.

   Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial