3 názory na “Návrat k normálnemu životu – 1918

 • 13/04/2020 o 22:49
  Permalink

  Juraj,
  socializáciu strát súkromných subjektov známu z minulosti (finančná, dlhová kríza) možno považovať za nefér, ale platí to aj v pre COVID19 krízu?
  Tu ťažko hľadať vinníka, ktorý si užil súkromný večierok a upratovanie hodí na ostatných… navyše, bez navýšenia štátneho dlhu (s alebo bez ECB) to nezvládne ani Nemecko.

  Odpovedať
  • mm
   14/04/2020 o 06:59
   Permalink

   tu by som prilis neriesil co je fer a co nefer, ale skor mi ide o tie negativne efekty takehoto prerozdelenia strat na strukturu a produktivitu ekonomiky. ono aj ked vedla vecierky otvori velky obchodny retazec, a majitel vecierky potom skrachuje to nie je „fer“, kedze to nie je jeho chyba. tak to ale musi fungovat, ak sa ma ekonomika vyvijat a sluzit ludom. ak to Nemecko nezvladne bez ECB, tak to znamena ze uz sme to nezvladli.

   Odpovedať
   • 14/04/2020 o 09:45
    Permalink

    Hoci sú úrokové sadzby deformované činnosťou centrálnych bánk, nevieme v tejto chvíli povedať, či negatívne efekty takéhoto prerozdeľovania strát nie sú menšie ako tie pozitívne. Politici aj veľa ekonómov (a samozrejme všetci čo naťahujú ruky) veria, že ak má ísť štruktúra a produktivita ekonomiky „do kytek“ tak s pomocou štátnych dotácii to bude mäkšie. Aj keď nie zadarmo (o tom už hovoria menej 🙂

    Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial