Momentálne asi najlepším objektívnym ukazovateľom stresu je variabilita tepu srdca (HRV), ktorú som už spomínal v minulých číslach. Prvé merania HRV som robil ešte v roku 2012 za pomoci aplikácie iThlete a hrudného pásu na meranie tepu. Napriek vysokej informačnej hodnote tohto ukazovateľa som po pol roku s meraniami prestal. Nutnosť každé ráno venovať tomu pár minúť a mať vždy pri sebe hrudný pás bol príliš veľký transakčný náklad. Aj neskoršie pokusy netrvali dlhšie ako mesiac, dva. Aplikácie merajúce tep a HRV cez kameru telefónu mi zas vzhľadom na krátku dobu merania a variabilitu stavu počas merania neprišli dostatočne presné.

Najmä pre presné meranie HRV som si pred rokom pred-objednal prsteň Oura. Zbiera dáta o tepe, pohybe, dýchaní a teplote. Prsteň vyhodnocuje z týchto údajov fázy, dĺžku a kvalitu spánku, ďalej mieru aktivity a spotrebu kalórii. Na základe týchto údajov v kombinácii s HRV odporúča mieru fyzickej záťaže (tzv. readiness index).

Prsteň som si konečne nasadil v polke júla.  Zistil som, že na spánku s takmer dokonalým skóre už nemám príliš čo zlepšovať. Prekvapil ma akurát jednoznačne negatívny vplyv večerného jedla na kvalitu spánku. Subjektívne by som to nikdy nepovedal. Prsteň schválil správnosť môjho skoršieho rozhodnutia posunúť stravovacie okno o pár hodín skôr v rámci dňa. Oura tiež empiricky potvrdila, že hlboký spánok mi skracuje aj večerný alkohol alebo káva.

HRV mi pomáha dávkovať fyzickú záťaž a tiež pomáha odhaliť dobu, keď začínam brať život príliš vážne a posúvam sa do obdobia chronického psychického stresu. Informatívnosť tohto indikátora vidno aj na jeho porovnaní s alternatívou v podobe ranného, pokojového tepu. Pri pokojovom tepe 41 viem mať priemerné nočné HRV 35 (vysoký stres) aj 60 (som pripravený vybehnúť na Everest). Na druhej strane domáci Oura „readiness index“ netreba brať príliš vážne. Je zložený z viacerých premenných a často mi píše hlúposti. HRV je skutočný signál.

Kúpou prsteňa som nezískal len hardware (silverware?), ale živý systém, ktorý sa v čase vyvíja. Odkedy ho mám aktualizácie už spojazdnili automatické ťahanie aktivít z iných športových aplikácii ako napríklad Strava cez iHealth aplikáciu iPhonu alebo umožnili manuálne editovanie doby spánku. S tou bol problém najmä, keď človek večer číta v posteli alebo ráno hneď po zobudení pracuje za počítačom. Vzhľadom na absenciu pohybu a nízke tepy to prsteň mylne považuje za pokračovanie spánku.

Ešte stále čakám  na možnosť  „on demand“ merania tepu a HRV. Tento upgrade sľúbili vývojári dodať  ešte v treťom štvrťroku 2018, no HRV na prednáške, v saune alebo pri potápaní ešte stále zistiť neviem.

Nabitá baterka mi vydrží približne 5 dní. V „airplane mode“, do ktorého sa v prípade snahy o minimalizáciu elektromagnetického žiarenia dá prsteň prepnúť, aj výrazne dlhšie. Ak máte prsty ako Arabela,  relatívne hrubá obrúčka bude na vás vyzerať masívne. Stále je však výrazne menší, ako bola jeho prvá verzia a na mojej ruke nevyzerá príliš Hip-Hoppersky. Po 4 mesiacoch je škrabancom odolný prsteň doškrabanejší než som čakal, na druhej strane moc ho nešetrím a s výnimkou cvičenia na hrazde, ho neskladám.

V skratke: som spokojný.

Text je úryvok z mailového newslettera „Zlé peniaze, dobrý život“. Pridajte sa k  viac než 3 700 odberateľom, ktorí ho pravidelne koncom týždňa dostávajú do schránky a nechajte nižšie svoju mailovú adresu.

[revue_subscribe]

One Ring to Rule Them All- recenzia Oura Ring
Tagy:

8 názorov na “One Ring to Rule Them All- recenzia Oura Ring

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial